wtorek, 24 maja 2016

Długowieczne płoty z drewna

Trwałe ogrodzenia drewniane

Nietrafnie zabezpieczone ogrodzenia z drewna szybko się psują i mogą nieodwołalnie zgubić swój dotychczasowy wdzięk oraz cechy. Decydując się na używanie drzewa na ogrodzenie należałoby poznać rodzaje konserwacji i pielęgnacji takiego płotu. Tylko wówczas będziemy mogli upajać się jego pięknem przez długi okres czasu.

Wszystkie prace konserwujące płot z drewna powinno się zacząć od dokładnego i dokładnego przygotowania towaru na ogrodzenie, albowiem od tego zależy wynik końcowy własnych robót. Przed zastosowaniem produktów do ochrony oraz dekoracji ogrodzeń z drewna istotne jest oszacowanie, czy drzewo jest czyste, suche oraz czy nie nosi symptomów biokorozji. Wówczas po zakończeniu obróbki drzewa na ogrodzenie zdołamy przejść do aplikacji amalgamatów konserwujących.

Pielęgnację, głównie w przypadku gołego drzewa ogrodzeniowego, winniśmy rozpocząć od naniesienia 1-2 powłok achromatycznego impregnatu fachowego, jaki chroni drewno ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną oraz robalami. Jak zabezpieczymy już nasze płot przed postępem biokorozji, powinno się nanosić kolejne preparaty, jakie asekurują je przed warunkami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeśli pożądamy utrzymać naturalny odcień drzewa naszego ogrodzenia, powinniśmy zastosować achromatyczny lakier do przeznaczeń zewnętrznych. Jeśli zaś zależy nam na nadaniu naszemu ogrodzeniu sprecyzowanego koloru, powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący bądź lakierobejcę.

W pierwszym wypadku preparat konserwujący wsiąknie w drzewo, zabezpieczy płot od wewnątrz, ale nie wytworzy na jego powierzchni zabezpieczającego filmu. Zabezpieczone w ów sposób płot pozostanie matowe oraz miłe w dotyku. Jeżeli zależy nam na doskonalszej oraz trwalszej protekcji płotu, winniśmy zastosować lakierobejcę. Lakierobejca wytworzy na powierzchni malowanego ogrodzenia lakierowy film, jaki skuteczniej niż w przypadku impregnatu konserwuje ogrodzenie przed ujemnym wpływem warunków atmosferycznych.

Jak widać aby płoty z drewna były trwałe należy poświęcić im dużo uwagi oraz opieki.

Zupełnie inaczej jest w wypadku ogrodzeń z plastiku. Ten gatunek płotów jest w pełni odporny na czynniki atmosferyczne przez co nie wymaga pielęgnacji. Ogrodzenia plastikowe nie ulegają także biokorozji z tej przyczyny służą swoim posiadaczom przez wiele lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz