środa, 27 kwietnia 2016

Wprawdzie głazy sztachetki te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało fachowym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenia te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało wprawnym ślipiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, łatwej obróbce a także względnie niskiej cenie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najłatwiej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka bądź od razu obrabia, rozparcelowuje na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz wysyła do miejsca budowy ogrodzenia z PCV na plot i furtę ze sztachet. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak związany spoiwem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Podczas gdy spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc podstawy zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się kolor głazów na sztachety plastikowe na plot i furtę ze sztachet, przybierają one wtedy rozmaite atramenty czerwieni, brązu i zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak wielkich złóż wycina się najogromniejsze bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne można też siekać na sześciany o proporcjonalnych kształtach, używane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je dzielić przy asyście specjalnych klinów oraz dłut na cienkie, nieregularnych konturów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachetki z PCV używa się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe z uzbieranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na ogrodzenia z plastiku na plot i furtę ze sztachet. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania w środku budynku, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej nadają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu i naszych zamiłowań kształt kamiennych płyt może być różnorodny – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto przyciętych prostokątów bądź kwadratów. Murki a także ogrodzenia z plastyku na plot i bramkę sztachetowa buduje się z głazów różnorodnego zarysu, zestawionych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje z kawałeczków o niesymetrycznych kształtach, trzeba je odpowiednio zestawiać tzn. tak, ażeby forma każdego kolejnego zespalał się z poprzedzającym. Ażeby takie płot było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe przerwy w środku wolno wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły albo pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur szybko niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu przerastają również mchem i wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia czy też rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać kurzu z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane firmy myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego polerowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak reflektujemy, aby głazy na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz